مادر و کودک

چرا باید قد فرزندانمان را همیشه اندازه گیری کنیم؟

چارت اندازه گیری کودک

یکی از مهم‌ترین معیارها برای سنجش سلامت کودکان ارزیابی رشد آنهاست. سنجش رشد کودکان هم در گرو اندازه‌گیری قد و وزن، و اندازه دور سر آنها در کودکان زیر دو سال، و اندازه‌گیری قد و وزن در کودکان بالای دو سال است. با سنجش ماهانه قد و وزن نوزادان و مطابقت دادن آن با منحنی بین‌المللی رشد نرمال کودک یا NCHS می‌توان همواره مراقب سلامت کودک و رشد متناسب او بود. جلوگیری از بسیاری از ناهنجاری‌های رشدی در کودکان نیز با اندازه‌گیری به‌موقع قد کودک با متر کودک امکان‌پذیر است. از برتری‌های اندازه‌گیری قد و وزن کودکان، تشخیص زودهنگام اشکالات رشد در آنها، و امکان دارودرمانی یا تغذیه درمانی کودک است.

از طرف دیگر بلندقد بودن مردان و زنان عاملی برای سنجش زیبایی و خوش‌تیپ بودن آنها هم شمرده می‌شود. قدِ بلند نه‌تنها یکی از ویژگی‌های مثبتِ اندام افراد به‌ شمار می‌رود، بلکه در اعتمادبه‌نفس انسان‌ها نیز تاثیرگذار است. شاید تا چند دهه پیش مادرها و پدرها به اندازه امروز از اهمیت رشد متناسب قد و وزن کودکان آگاه نبودند. اما امروزه دریافته‌اند برای داشتن فرزندی سالم و قدبلند باید از نوزادی او به فکر باشند، و این کار را ابزاری به نام متر کودک برایشان آسان می‌کند. اشاره به یک نکته هم ضروری است که بسیاری از افراد که در کودکی و نوجوانی رشد قدی خوبی نداشته‌اند، در بزرگ‌سالی به فکر افزایش قد می‌افتند که آن هم مشکل‌ها و گرفتاری‌های خود را دارد.

ما در فروشگاه محصولات شیکدو نکته‌هایی را برای آشنایی بیشتر شما با عوامل موثر در رشد کودک آشنا می‌کنیم و همچنین ابزار سنجش آن یا متر دیواری کودک را به شما معرفی می‌کنیم.

عوامل موثر در افزایش قد کودک

عوامل مختلفی در بلندی قد کودکان تاثیرگذار است که بد نیست نگاهی به آنها داشته باشیم:

ژنتیک و وراثت

ژنتیک و وراثت یکی از مهم‌ترین عوامل در رشد قد افراد است، اما پیشرفت دانش در دنیای امروز حتی این موضوع را هم به چالش کشیده است. امروزه دیگر دانشمندان اندازه قد افراد را منحصر به ژنتیک و وراثت، و اندازه قد پیشینیان نمی‌دانند، بلکه با راهکارهای تغذیه‌ای و ورزشی بر کوتاهی قد ژنتیک نیز غلبه کرده‌اند. مثال بارز آن برخی کشورهای آسیایی است که با بهبود تغذیه، متوسط قد مردم کشور خود را بلندتر از قبل کرده‌‌اند.

تغذیه

تغذیه یکی از مهم‌ترین عوامل رشد قد در کودکان است. تغذیه خوبِ بچه‌ها رشد متناسب کودکی و نوجوانی آنها را به همراه دارد. مواد خوراکی مانند گوشت، حبوبات، شیر، ماهی و مواد مختلفی که ویتامین‌های مورد نیاز بدن را فراهم می‌کند، در رشد کودکان تاثیرگذار هستند.

البته تاثیر عوامل دیگری مانند خواب به‌اندازه پیش از دوران بلوغ، محیط زندگی و ورزش کردن را هم نباید در رشد کودکان از نظر دور داشت.

عوامل ایجاد اختلال در رشد کودک

خانواده‌ها در کنار عوامل موثر در رشد کودک باید عوامل مختلفی را که باعث اختلال در رشد او می‌شوند را هم بشناسند. بیماری‌های مختلف خونی و ژنتیک، رفلکس معده، کمبود ویتامین به‌ویژه ویتامین D، کم‌کاری غدد و موارد دیگری می‌توانند باعث اختلال در رشد کودک شوند. اما یکی از دلایل اصلی اختلال در رشد کودک تغذیه نامناسب او است. اندازه‌گیری مرتب قد کودک و تشخیص زودهنگام رشد نامتناسب او، در هر ماه و سالی از زندگی کودک، می‌تواند خانواده‌ها را از اشکالی در روند رشد فرزندشان آگاه کند.

رابطه اندازه قد و سلامتی کودک

تناسب قد و وزن کودکان یکی از مهم‌ترین نکته‌هایی است که پزشکان همواره در بررسی سلامت آنها در نظر داشته‌اند. کم بودن وزن کودک یا کوتاهی قد او می‌تواند نمادی از مشکلی اساسی‌تر در بدن کودک ما باشد. بر اساس جدول جهانی رشد کودکان، ما ملاکی در دست داریم که اگر مقدار رشد کودک ما کمتر از آن باشد، باید به فکر چاره باشیم. امروزه منحنی‌های رشد کودکان در اینترنت در اختیار همه قرار گرفته و برای سنجش اندازه متناسب قد و وزن کودکان و نوجوانان نیازی نیست تا مرتب به پزشک کودک مراجعه کنیم. با تهیه متر کودک در خانه می‌توانیم به‌طور مرتب قد کودک را اندازه بگیریم و در صورت دیدن کمبود یا مشکلی، آنگاه به پزشک مراجعه کنیم.

 

آشنایی با انواع قدسنج

همان‌گونه که از نام قدسنج مشخص است، ابزاری است که برای اندازه‌گیری قد به کار می‌رود. اما قدسنج‌ها انواع گوناگونی دارند و قدسنج مناسب نوزادان با قدسنج کودکان و نوجوانان یا متر کودک، و همچنین با قدسنج بزرگ‌سالان متفاوت است

متر دیواری اتاق کودک

قدسنج نوزادان

بهترین قدسنج مناسب نوزادان میز قدسنج است. میز قدسنج نوزاد شبیه تخت کوچکی است و نوزاد روی آن قرار داده می‌شود و قد او اندازه‌گیری می‌شود. قدسنج سفره‌ای کودکان و تخته قدسنج کودکان هم عملکردی شبیه به میز قدسنج کودک دارند.

متر کودک

متر کودک یا چارت اندازه گیری کودک بهترین وسیله اندازه‌گیری قد کودکان بزرگ‌تر از دوسال در خانه است که مفصل‌تر به آن خواهیم پرداخت.

قدسنج مکانیکی

قدسنج‌های مکانیکی دو دسته هستند: قدسنج دیواری و قدسنج پایه‌دار مکانیکی.

قدسنج دیواری مکانیکی

قدسنج دیواری مکانیکی همان‌طور که از اسمش پیداست، روی دیوار نصب می‌شود. انواع قدسنج مکانیکی خط‌کشی افقی دارند که روی سر فرد قرار داده می‌شود. پس از آن قد فرد روی خط‌کش عمودی قدسنج مشخص می‌شود. چارت اندازه گیری قد کودک هم از نوع دیواری است.

قدسنج پایه‌دار مکانیکی

قدسنج پایه‌دار مکانیکی مثل ترازوی وزن‌کشی روی زمین قرار می‌گیرد و فرد برای اندازه‌گیری قد خود روی آن می‌ایستد. پس از آن خط‌کش افقی روی سر او قرار داده شده، قد او مشخص می‌شود.

قد سنج مکانیکی

 

قدسنج دیجیتال

نوعی قدسنج پیشرفته است که امروزه رواج بیشتری یافته و در بسیاری مواقع با ترازو همراه است. اندازه‌گیری قد با قدسنج دیجیتال نیاز به خط‌کش ندارد و قد افراد با کمک امواج فراصوتی یا اولتراسونیک اندازه‌گیری می‌شود. انواع قدسنج دیجیتال با برق و باتری کار می‌کنند و معمولا دارای پرینتر و قابلیت خاموشی خودکار هستند.

قد سنج دیجیتال

همان‌طور که اشاره شد برای اندازه‌گیری قد کودکان نیاز به ابزاری به نام متر کودک است، اما متر کودک چیست؟

متر کودک چیست؟

متر دیواری کودک ابزاری برای اندازه‌گیری قد کودک است که در طرح‌ها و جنس‌های گوناگون ساخته می‌شود. چارت اندازه گیری کودک وسیله‌ای ضروری برای اتاق کودکان یا مراکز آموزش و نگهداری کودکان، مانند مهد کودک‌ها و مدرسه‌ها، است. از متر کودک می‌توان برای اندازه‌گیری قد کودکانِ بیشتر از دو سال تا نوجوانان حدود 17 سال استفاده کرد.

چرا باید متر کودک داشته باشیم؟

وجود یک متر دیواری کودک در خانه و اتاق کودک همواره به یاد ما می‌آورد تا در فاصله‌های زمانی کوتاه، قد کودک را اندازه ‌بگیریم. همچنین چارت اندازه گیری کودک تشویقی است برای کودک ما و مهمانانش تا قد خود را با هم مقایسه کنند. از همه این‌ها گذشته، متر کودک اتاق کودک را زیباتر می‌کند.

جنس متر کودک

انواع متر کودک با جنس‌های مختلف پارچه‌ای، نمدی، چوبی، پی‌وی‌سی، پلاستیکی و حتی استیکری ساخته می‌شود. متر پارچه‌ای کودک در جنس‌های مختلف مانند مخمل ساخته شده و می‌تواند قابل شست‌وشو باشد. داشتن آستر هم در متر کودک پارچه‌ای به ماندگاری و بهتر ایستادن آن کمک می‌کند.

متر دیواری مخمل کودک

جنس این نوع متر از مخمل کم پرز است که بر روی آن انواع طرح های کودکانه چاپ شده که زیبایی خاصی به اتاق نوزاد خواهد داد. پشت متر آستر دوزی شده و توسط پانچ به دیوار متصل خواهد شد. متر دیواری مخمل نرم و لطیف است و ماندگاری بالایی داره.

متر دیواری مخمل کودک

نقش و رنگ متر کودک

طرح‌ها و نقش‌های زیبای چارت اندازه گیری قد کودک در برند شیکدو، انتخاب زیباترین متر کودک را برای اتاق کودکتان برای شما فراهم کرده است. شما می‌توانید نقش و رنگ متر کودک را متناسب با رنگ و طرح دکوراسیون اتاق کودک خود انتخاب کنید. چارت اندازه گیری کودک با نقش‌های حیوانات، جنگل، رنگین‌کمان، مزرعه و پرواز از طرح‌های مورد علاقه کودکان هستند. البته ما برای شما که می‌خواهید کودک دلبند خود را به آسمان‌ها و کهکشان‌ها علاقه‌مند کنید هم طرح‌های زیبایی از آسمان‌ و ستاره‌ها ارائه کرده‌ایم.

شاید هم کودک شما به ربات‌ها و شخصیت‌های کارتونی علاقه دارد که در این صورت هم بهترین طرح‌ها از شخصیت‌های مورد علاقه کودکان در دسترس شما هستند. از اشاره به انواع متر کودک دست‌ساز نمی‌توان گذشت که نتیجه کوشش دست هنرمندان باذوق و هنرمند است. بعضی از انواع متر دیواری کودک هم طرح و نقش آموزشی دارند. بر روی بعضی از آنها هم طرح‌ها و شکل‌های سنجش بینایی طراحی و چاپ شده که مناسب مهد کودک‌ها و مدرسه‌ها هستند.

اندازه متر کودک

انواع چارت اندازه گیری کودک معمولا پهنایی در حدود 50 سانتی‌متر، و بلندی 150 یا 160 سانتی‌متر دارند.

شیوه نصب متر کودک

بعضی از انواع متر کودک با حلقه‌ای به دیوار اتاق آویزان می‌شوند. بعضی از آنها هم با چسب دوطرفه به دیوار، در یا در جای مناسب دیگری چسبیده می‌شوند.

روش اندازه‌گیری قد با متر کودک

برای اندازه‌گیری قد کودکان با چارت اندازه گیری کودک کافی است تا کودک جلوی آن بایستد و شخص دیگری قد او را روی اندازه‌های متر کودک که به سانتی‌متر است، مشخص کند.

سخن پایانی:

همه ما به‌خوبی می‌دانیم سلامت جسمی و روانی کودکان ما در گرو نوع رسیدگی و تربیت پدرها و مادرها است. داشتن قد و وزن متناسب هم یکی از ملاک‌های اصلی در سلامت جسمی، و حتی روحی وروانی کودکان و نوجوانان است. بیشترین رشد قدی دختران و پسران در سن 3 تا 17 سالگی صورت می‌گیرد و این واقعیت لزوم اندازه‌گیری مرتب قد کودکان و نوجوانان را در این فاصله سنی برای مادران و پدران پررنگ می‌سازد. همان‌گونه که اشاره شد سنجش مرتب قد کودک خانواده‌ها را از وجود مشکلی در رشد او باخبر می‌کند تا به رفع به‌موقع آن اقدام کنند.

ما در برند شیکدو، با توجه به اهمیت اندازه‌گیری قد کودکان و نوجوانان، سنجش قد هدفمند و با برنامه را به همه خانواده‌ها پیشنهاد می‌کنیم. پیشنهادی که عملی ساختن آن بسیار آسان است و آن خرید چارت اندازه گیری کودک و مقایسه قد او با جدول استاندارد رشد کودک است.

دیدگاهتان را بنویسید